Rezonans magnetyczny barku jest jednym z podstawowych badań w diagnostyce uszkodzeń stawu. Ta nieinwazyjna procedura umożliwia dokładne zobrazowanie i zlokalizowanie zmian, do których mogło dojść np. na skutek urazu, przeciążenia lub zwyrodnienia stawu. W jakich sytuacjach wykonuje się rezonans barku? Wyjaśniamy.

Czym jest i co wykrywa rezonans magnetyczny barku?

Rezonans magnetyczny (MRI) to precyzyjne, nieinwazyjne badanie wykorzystujące pole magnetyczne o wysokiej mocy. MRI obrazuje różne struktury anatomiczne – od tkanek miękkich (mięśni, ścięgien, stawów) po elementy chrzęstne i szpik kostny. Pozwala na szczegółową ocenę budowy stawu ramiennego oraz wykrycie jego dysfunkcji i uszkodzeń.

Staw ramienny – jako jedna z najbardziej złożonych i mobilnych struktur aparatu ruchu – jest szczególnie podatny na kontuzje i zaburzenia stabilności, takie jak naderwanie obrąbka (głównego miejsca przyczepu torebki stawowej) oraz urazy w obrębie więzadeł, więzozrostów i ścięgien (np. uszkodzenie stożka rotatorów). Rezonans barku pozwala wykryć zmiany zwyrodnieniowe oraz stany zapalne stawów. Służy również do oceny ilości płynu stawowego. Dodatkowo daje obraz nerwów i naczyń krwionośnych przebiegających w okolicy barku. Stanowi uzupełnienie ultrasonografii (USG) i badania rentgenowskiego (RTG).

W celu precyzyjnej oceny obrąbka stawowego wykonuje się badanie MR stawu ramiennego z podaniem dostawowego środka kontrastowego (artrografię).

Kiedy robi się rezonans magnetyczny barku? Zastosowania, wskazania

Rezonans barku to badanie zalecane zwłaszcza, gdy u pacjenta podejrzewany jest przewlekły zespół uciskowy nerwów obwodowych, który w wielu przypadkach prowadzi do uszkodzenia ścięgien stożka rotatorów. MRI wykonuje się również po to, by sprawdzić stan stawów ramiennych u osób szczególnie narażonych na liczne i częste mikrourazy, czyli sportowców i pracowników wykonujących zawodu związane np. z dźwiganiem ciężarów, ciągłym unoszeniem rąk nad głowę lub opieraniem ciężaru ciała na rękach. Poza tym diagnostykę metodą rezonansu magnetycznego wykorzystuje się m.in. u pacjentów po upadkach na bark, łokieć czy wyprostowaną rękę. Takie urazy mogą skutkować zwichnięciem (wybiciem) lub skręceniem barku, a nawet złamaniem obojczyka bądź kości ramiennej.

Do objawów świadczących o uszkodzeniu stawu barkowego należą:

  • tkliwość, ból i obrzęk obręczy barkowej,
  • ograniczenie ruchomości barku,
  • uczucie „przeskakiwania”, odgłosy „chrupania” w barku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście + cztery =