Probówki to jedne z najbardziej podstawowych sprzętów laboratoryjnych, które wykorzystuje się na szeroką skalę do zróżnicowanych zadań. Trudno wyobrazić sobie pracę w takiej placówce bez dostępu do prostych i poręcznych naczyń, które są wręcz wymagane do większości rutynowych (a także bardziej złożonych) czynności. Chociaż fundamentalnie proste w swojej konstrukcji, probówki stosowane przez fachowców odróżniają się wyjątkową dbałością o utrzymanie najwyższych standardów jakości – i to z bardzo dobrych przyczyn!

Warto pamiętać, że wraz z probówkami często stosuje się specjalne, przeznaczone do nich korki. W teorii, ich funkcja jest bardzo prosta – mają one zatkać i uszczelnić naczynie. Szybki przegląd dostępnych ofert w tej kategorii pozwala jednak zauważyć, że korki do probówek występują w zaskakująco wielu wariantach, z których każdy charakteryzuje się specyficznym przeznaczeniem oraz parametrami. Chcąc dokonać udanego zakupu, zaleca się zatem bliżej przyjrzeć tego typu produktom oraz rozeznać w ich konkretnym przeznaczeniu.

Jakiego typu korki do probówek dostępne są na rynku?

Wyróżnia się kilka podstawowych kategorii, w których występują powszechnie stosowane korki do probówek. Wymienić tu można m.in.:

  • korki gładkie,
  • korki karbowane,
  • korki zewnętrzne,
  • korki bakteriologiczne.

Podziału tych produktów można dokonywać także na podstawie materiału, z którego zostały wykonane. Dużą popularnością cieszą się korki do probówek z tworzyw sztucznych, głównie polietylenu oraz polipropylenu, najczęściej stosowane z probówkami plastikowymi. Artykuły bakteriologiczne mogą być jednak wykonane np. z celulozy lub aluminium, aby wykazywać lepsze przystosowanie do swojej funkcji. Różnice te są związane przede wszystkim z domyślnym zastosowaniem danego produktu – po prostu lepiej spisują się w określonych zadaniach.

Co należy mieć na uwadze zamawiając korki do probówek?

Pracując w laboratorium, umiejętny dobór narzędzi oraz ogólnego wyposażenia z pewnością ma duże znaczenie, dlatego nigdy nie powinno się podchodzić do tej kwestii pochopnie. Pierwszą zasadą, jaką musi kierować się konsument w tej branży, jest poleganie na sprawdzonych producentach, którzy dysponują niezbędnym doświadczeniem w swojej dziedzinie, a także odpowiednimi certyfikatami. Nie można pozostawiać tu marginesu błędu, a tym bardziej sięgać po produkty z wątpliwych źródeł.

Gdy odszuka się już markę, na której można polegać, zaleca się przyłożyć szczególną uwagę do specyfikacji poszczególnych artykułów oraz informacji technicznych zamieszczonych przez producenta. Nawet coś tak prostego jak korki do probówek wyróżnia się konkretnym zestawem parametrów, które są kluczowe dla odpowiedniego spełniania ich funkcji. W razie wątpliwości lub niedostatecznej ilości danych dotyczących wybranego modelu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skonsultować się ze sprzedawcą w celu określenia najlepszej z dostępnych opcji. Zaleca się mieć na uwadze, że wyposażenie laboratorium to inwestycja, dlatego najrozsądniej jest zawsze decydować się na sprzęt z górnej półki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście + dziewięć =